اهمیت بازی و اسباب بازی برای کودکان

hooshasbab 1399/01/12

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]اهمیت بازی کردن برای کودکان، مانند اهمیت کارکردن برای بزرگسالان است. تجربه‌ها و آموزه‌هایی راکه کودک از بازی کردن به دست می‌آورد، در آینده برای کار کردن استفاده می‌کند. در حقیقت تفاوت زیادی بین کار کردن و بازی کردن نیست. بازی خوب مانند کار خوب و بازی بد مانند کار بد است. بازی خوب باعث شادمانی کودک می‌شود و این شادمانی خلاقیت را در او برمی‌انگیزد و احساس لذت از زیبایی و موفقیت را در او به وجود می‌آورد.

تا به حال شده است که بنشینید و بازی کردن یک کودک را تماشا کنید؟ این که چطور در دنیای خیالی اش غرق می‌شود و به جای تک تک آدم‌های آن دنیای خیالی فکر می‌کند و حرف می‌زند؟ این که چطور همراه با آدم های آن دنیای خیالی می خندد، عصبانی می شود و گریه می کند؟ اگر به رفتارهای یک کودک وقتی که غرق در بازی است، دقت کنیم متوجه می شویم کودک بازیگوش ما دائم در حال فکر کردن است تا بتواند بر مشکلات فرضی دنیایی که آفریده ذهنی اوست غلبه کند و این، یکی از مهمترین تمرین های پرورش خلاقیت است.

در واقع یک کودک در حال بازی، مثل یک کودک نشسته روی نیمکت مدرسه است با این فرق که این بار معلم، خود او و گچ و تخته، اسباب بازی هایش هستند.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_title align=”right” style=”bordered” tag=”h1″ title=”اهمیت اسباب بازی” woodmart_css_id=”60c44db5583fe” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]دقیقا به همین دلیل است که انتخاب اسباب بازی مناسب برای یک کودک اگر از انتخاب مثلا یک کتاب مناسب برای یک نوجوان یا یک جوان با اهمیت تر نباشد، کم اهمیت تر نیست. کودک ما در مدرسه اسباب بازیها یاد می گیرد که چطور از جادوی فکر و خلاقیتش درست استفاده کند.
فراموش نکنید که دنیای اسباب بازی برای بچه ها برخلاف تصور ما یک دنیای فانتزی نیست، یک دنیای کاملا واقعی است. همانطور که انجام کارهایی مثل پست کردن یک نامه یا خرید کردن از یک مغازه از نظر ما کارهایی ساده و خسته کننده است; اما برای یک کودک شاید هیجان انگیزترین و جذاب ترین کار ممکن باشد. پس: ویژگی های اسباب بازی های مناسب برای کودکان سنین مختلف، از آن مسائلی است که همه والدین باید با آن آشنایی داشته باشند.
همه بازیها به فعالیت جسمی و فکری نیاز دارند. اگر برای فرزندتان ماشینی بخرید و هر روز به عنوان بازی کردن آن را به حرکت در آورید و او فقط تماشا کند، این بازی هیچ فایده ای به او نمی رساند زیرا کودک در انجام آن دخالتی ندارد.

اگر کودک شما با این گونه بازیها پرورش یابد، در آینده هیچ اراده ای از خود نخواهد داشت و نمی تواند کار جدیدی را شروع کند و از عهده مشکلاتش بر نمی آید. بنابر این، بازی کردن تا حدود زیادی شبیه کار کردن است. کار کردن، شرکت فرد در ساختن جامعه و به وجود آوردن ارزشهای اجتماعی، فرهنگی و مادی است و بازی نوعی ارتباط غیرمستقیم با این مسایل دارد.[/vc_column_text][woodmart_gallery images=”4739″ view=”grid” spacing=”0″ columns=”1″ caption=”0″ lightbox=”” img_size=”1200×600″ lazy_loading=”no”][vc_empty_space height=”25px”][vc_column_text text_larger=”no”]والدین معمولا در کنترل بازی کودکان دچار اشتباه می شوند. بعضی از آنان نمی دانند یا علاقه ای به این موضوع ندارند که کودکان خودشان بهتر از هر کسی می دانند چگونه بازی کنند.

بعضی از والدین نیز بیش از اندازه به بازی فرزندانشان اهمیت می دهند! به گونه ای که در بازی آنان دخالت می کنند، راهنمایی شان می کنند و پیش از این که خودشان فکر کنند، معماهای بازی را برای آنان حل می کنند. در این صورت، این خود والدین هستند که از بازی لذت می برند! یک بازی جذاب برای درگیر کردن کل اعضای خانواده که می توانید مهارت های بسیاری به آنها آموزش دهد بازی چوبی معمای داوینچی می باشد.
اگر کودک در حال ساختن چیزی است و با مشکلی مواجه است، پدر یا مادر کنار او می نشیند و می گوید: «این کار را نکن، ببین! تو باید این جوری آن را انجام دهی.» کودک نیز فقط گوش می دهد و تقلید می کند. او از همان ابتدا یاد می گیرد که تنها بزرگترها هستند که می دانند هر کاری را چگونه باید انجام داد. بنابراین، وقتی بزرگ می شود، به توانایی خویش اعتماد ندارد و از شکست می ترسد.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” css=”.vc_custom_1497600165948{margin-bottom: 40px !important;}”][vc_column offset=”vc_col-md-6″][woodmart_gallery images=”4741″ view=”grid” spacing=”0″ columns=”1″ caption=”0″ lightbox=”” img_size=”746×736″ lazy_loading=”no”][/vc_column][vc_column offset=”vc_col-md-6″][vc_column_text css=”.vc_custom_1623478310829{margin-bottom: 20px !important;}” text_larger=”no”]کودکان بازیگوش بانشاط تر از سایر کودکان هستند و حس انطباق و همکاری آنها هم قوی تر از سایر کودکان است. فراموش نکنید کودکان اگر به مجموعه ای متنوع تر از اسباب بازیها دسترسی داشته باشند مدت طولانی تری را صرف بازی خواهند کرد. از طرفی، اسباب بازیهای گران قیمت لزوما بیشترین نشاط و انگیزه را در بچه ها فراهم نمی کنند. پس بهتر است کودک ۴-۵ اسباب بازی متفاوت داشته باشد که با آنها بازی کند تا این که یک اسباب بازی گران قیمت توی ویترین داشته باشد.[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1586756840740{margin-bottom: 20px !important;}” text_larger=”yes”]

تحقیقات نشان داده است، کودکان در طول بازی نحوه برنامه ریزی و حل مشکلات را فرا می گیرند. بازی، باعث تقویت مهارت های زبانی و ارتباطی و همین طور استفاده از نیروی تخیل و خلاقیت آنان می شود.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1586756639836{margin-bottom: 20px !important;}” text_larger=”no”]در زندگیهای امروز، بیشتر والدین تمایل دارند بچهها در خانه بازی کنند تا بیرون از خانه; به همین خاطر، بازی کردن کودک با پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ و برادرها و خواهرها از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”top” css=”.vc_custom_1497600451819{margin-bottom: 20px !important;}”][vc_column offset=”vc_col-md-8″][vc_column_text text_larger=”no”]بد نیست بدانید که مطالعات نشان داده خلاق ترین بچه ها، آنهایی هستند که بیشتر با اطرافیان بزرگسالشان بازی می کردند و البته این فقط کودکان نیستند که از بازی با بزرگترها سود و لذت می برند. یکی از بزرگ ترین تفریحهای زندگی برای یک آدم بزرگ می تواند همین بازی های کودکانه باشد.[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]همه اسباب بازیها ارزشمند هستند. محل بازی کودک باید همیشه پاکیزه و منظم باشد. او نباید اسباب بازیها را بشکند. بلکه باید آنها را دوست داشته باشد. البته اگر اسباب بازی خراب شد یا شکست، نباید او را مدت زیادی در انتظار بگذارید و آزار بدهید.بلوک های سنگی نمونه از یک بازی خوب برای کودکانتان میباشد.
ساده ترین و ارزان ترین روش ممکن جهت افزایش تحرکات و فعال تر ساختن کودکان، فراهم کردن وسایل تفریحی زیادتر برای آنان می باشد.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column offset=”vc_col-md-4″][woodmart_gallery images=”4751″ view=”grid” spacing=”0″ columns=”1″ caption=”0″ lazy_loading=”no” img_size=”1279*1200″][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”top”][vc_column offset=”vc_col-lg-4 vc_col-md-12″][woodmart_products layout=”carousel” items_per_page=”1″ product_hover=”quick” slides_per_view=”1″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”no” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”no” element_title=”محصولات فروش ویژه”][/vc_column][vc_column offset=”vc_col-lg-8 vc_col-md-12″][woodmart_title align=”right” style=”bordered” title=”نتیجه گیری” woodmart_css_id=”5e93ffcb14226″ title_width=”100″][vc_column_text css=”.vc_custom_1586757627083{margin-bottom: 20px !important;}” text_larger=”no”]بهترین اسباب بازی آن است که کودک را مجذوب خود می کند و او دو باره به سراغ آن می رود و تحریک و لذت بیشتر و بیشتری از آن کسب می کند. این اسباب بازی ممکن است خیلی گران یا خیلی ارزان تمام شود ولی نهایتا همان اسباب بازی است که کودک از آن لذت می برد و بیشترین امکانات یادگیری را برای وی فراهم می آورد.
برخلاف آنچه والدین انتظار دارند، هر قدر اسباب بازی دارای شکل غیراختصاصی تر و بنیادی تر باشد، قوه تخیل کودک را بیشتر تحریک می کند. مثلا شاید یک تکه چوب که می توان از آن به عنوان شمشیر یا عصا استفاده کرد بیشتر از یک عروسک با لباسهای گران قیمت که فقط می تواند یک شخصیت داشته باشد به خلاقیت کودک شما کمک کند.

اما یکی از نکات بسیار مهم که والدین باید آن را مورد توجه قرار دهند انتخاب اسباب بازی برحسب سن کودک است. یعنی یک اسباب بازی که کودکی دو ماهه را سرگرم می کند نمی تواند یک کودک دو ساله را سرگرم کند و بالعکس. کودکان همگام با رشد خود به محرکهای متفاوتی نیاز دارند و انتخاب اسباب بازی بایستی براساس نیازهای متغیر آنها باشد. تناسب داشتن اسباب بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است. اگر اسباب بازی خیلی پیشرفته باشد کودک نمی داند چگونه با آن بازی کند و لذت زیادی از آن نمی برد، اگر هم بسیار ابتدایی باشد حوصله کودک زود سر می رود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1586757781731{margin-bottom: 0px !important;}” text_larger=”no”]

نویسنده : شهرام مظفریان
منبع : روزنامه مردم سالاری

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.