ضرورت بازی برای کودکان

hooshasbab 1396/03/26

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

ضرورت بازی کودک

بازی، نیاز اولیه و ضروری کودکان است و هر چه امکان پرداختن آنها به بازی‌های سالم و سازنده بیشتر باشد، فکر و ذهن و جسم آنها بهتر پرورش می‌یابد و خصوصیت‌های اجتماعی آنها بهبود می‌یابد. نقش بازی در رشد ذهنی کودک انکارناپذیراست.
بازی رفتار هوشمندانه را تقویت می‌کند و زمینه‌های لازم جهت یادگیری زبان و رشد هوشی و تفکر کودک را فراهم می‌سازد. همه ما می‌دانیم که در هیچ زمانی جز سال‌های اولیه زندگی، بازی تأثیر خود را نشان نمی‌دهد. پس توجه به سال‌های کودکی و تأثیر بازی، ضرورت بسیاری دارد.
کودک هنگام بازی می تواند کشف کند چه کسی است و چه توانایی هایی دارد، دنیا چیست و چگونه خود را باید با محیط هماهنگ کند. بازی می تواند به کودک اعتماد به نفس دهد، بازی کردن بچه ها راهی است به سوی شکل گیــری شخصیتـی سالم و مفید. در نتیجه برای این که کودک در آینــده، زندگی خوب و بالنده ای داشته باشد، فرایند بازی بسیار ضروری است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_title align=”right” tag=”h1″ title=”بازی ابزاری برای آموزش” woodmart_css_id=”60c6df3829524″ title_width=”100″ woodmart_empty_space=””][vc_column_text text_larger=”no”]به وسیله بازی، کودک راه های برخورد و تعامل با محیط پیرامون خود را فرا می گیرد و مهارت های اجتماعی و زبانی را کسب می کند. بازی، فرصت هایی را برای «ابراز وجود» و «خلاقیت» در کودک فراهم می کند و نیز راهی مناسب برای تخلیه هیجان ها و انرژی های اضافی در او است.

کودک از طریق بازی با فرهنگ جامعة خویش آشنا می شود؛ هنجارها و ارزش های اجتماعی را درونی می کند و در نهایت، نقش های اجتماعی را می پذیرد. همچنين کودک از طریق بازی براي بيان آرزوها و اميال خود به رويا و تخيل مي پردازند و براي رسيدن به هرآنچه که آرزو دارند خود را با بازيهاي تخيلي سرگرم مي کنند.
چنانچه کودکی را از بازی محروم کنند، موجودیت، سلامت و آینده اش را از او ستانده اند. دنیای بدون بازی، از نظر کودک زندانی بیش نیست. بازی، زیرمجموعه سرگرمی است. سرگرمی دارای زیرمجموعه های متفاوت و تا حدی مرتبط به یکدیگر است که انواع بازی (از قبیل فکری و جسمی) شاخه ای از آن محسوب می شود.[/vc_column_text][woodmart_gallery images=”4926,4927,4928″ view=”carousel” spacing=”30″ slides_per_view=”3″ hide_pagination_control=”yes” caption=”0″ lightbox=”yes” img_size=”450×700″ autoplay=”no” hide_prev_next_buttons=”no” wrap=”no” center_mode=”no” lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”no”][vc_column_text text_larger=”no”]در حقیقت می توان گفت بازی، نوعی سرگرمی با ویژگی های زیر است:
•    هیجان انگیز
•    هدفمند
•    متناسب با سن کودک
•    برانگیزاننده کنجکاوی
•    انتخاب آزادانه
•    لذتبخش و …[/vc_column_text][woodmart_title align=”right” title=”توصیه های در مورد بازی های کودکان” woodmart_css_id=”6072f19f2d7f9″ title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]•         به بازی بچه ها اهمیت دهید. چرا که تمام زندگی کودک در بازی شکل واقعی به خود می پذیرد
•        تجارب زندگی کودک از طریق بازی صورت می گیرد.
•         بازی در کودکان موجب رشد و تحول می شود.
•         کودکان از طریق بازی، خلاقیت های خویش را شکوفا می سازند.
•         کسب مهارت های شخصی، اجتماعی، اقتصادی و … را کودک از طریق بازی تجربه می نماید و یاد می گیرد.
•         بازی برای کودک به منزله کار محسوب می شود و کار برای او به منزله بازی
•        بازی عاملی مهم و مؤثر در رشد و شکوفایی استعدادهای کودک به شمار می رود.
•         بازی در تربیت احساسات کودک تأثیر بسزایی دارد.
•        بازی به کودکان امکان می دهد که نسبت به افراد محیط جهان و طبیعت پیرامون خود شناخت کافی پیدا کنند.
•        بازی منبع غنی آموزشی برای کودک به حساب می آید.
•         موضوع بازی کودکان باید همیشه سعی شود که برگرفته از زندگی خانوادگی، کودکستان، مسافرت ها، جشن ها، فرهنگ و … آنها باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”top”][vc_column width=”1/2″][woodmart_gallery images=”4857″ view=”grid” spacing=”30″ columns=”1″ caption=”0″ lightbox=”yes” img_size=”700×700″ lazy_loading=”no”][woodmart_title size=”small” title=”معمای دواینچی” woodmart_css_id=”6072f3bd4a2bf” title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]معمای داونیچی یک بازی ساده و اصلی است که بر اساس یکی از اختراعات معروف لئوناردو داوینچی ساخته شده است. با استفاده از آن ، کودکان قادر به ساختن پل ، طاق یا نیمکره و بدون نیاز به هیچ ابزاری مثل چسب یا طناب خواهند بود ، به لطف هندسه و درهم آمیختگی ویژه ، قطعات کاملاً نگه داشته می شوند.
در این بازی کودکان ضمن آشنایی با رنگ ها و کار با چوب به عنوان یه ماده انرژی بخش، هوش دیداری فضایی قدرتمندی پیدا خواهند کرد. از آنجایی که برای ساخت سازه ها نیاز به تمرکز و دقت بالایی می باشد به طور مستقیم حافظه فعال در کودکان بهبود خواهید یافت.

پیشنهاد می کنیم این بازی را با کودکان خود انجام دهید تا لذتی محنصر به فرد را تجربه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][woodmart_gallery images=”4713″ view=”grid” spacing=”30″ columns=”1″ caption=”0″ lightbox=”yes” img_size=”700×700″ lazy_loading=”no”][woodmart_title size=”small” title=”بلوک های سنگی” woodmart_css_id=”6072f2954b198″ title_width=”100″][vc_column_text text_larger=”no”]بلوک های سنگی در واقع شکل نامنظمی از بلوک های مربع شکل چوبی است که ایده آن از ژاپن سرچشمه گرفته است که نام آن Tumi ishi می باشد. Tumi ishi به معنی سنگ های شمع شده می باشد و نمونه های اولیه آن با سنگ های ساحلی طراحی شده ولی به علت خطرات ناشی از سنگ برای کودکان این بازی با چوب توسط شرکت های معتبر دنیا ساخته و به بازار عرضه می شود. این بازی توسط گروه توانمند هوش اسباب نیز برای اولین بار در ایران به تولید انبوه رسیده است.

مزیت های این بازی افزایش خلاقیت و ایجاد تفکر خارج از چهارچوب و قدرت حل مسله برای بازیگر را به همراه دارد. تلاشی مستمر برای یافتن نقطه سقل هر قطعه در هر بار چیدمان متفاوت می باشد.

این بازی به شدت سرگرم کننده است و نمونه های رنگی (رنگ های گیاهی و طبیعی بدون هیچ خطری)آن نیز در این مجموعه تولید می شود(البته با قیمت بیشتر)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.